Zametáte problémy pod koberec?

Ak malé dieťa niečo vyvedie, tak si zvykne zakryť oči rukami a nazdáva sa, že ho nevidno.  Podobne to robíme aj my dospelí.  Zametáme konflikty a problémy pod koberec a tiež máme tendenciu tváriť sa, že ich nevidíme, že skrátka nie sú.  No je nám jasné, že takto náš problém nezmizne. Síce ho nemáme na očiach, ale stále na neho v podvedomí myslíme, oberá nás o energiu a zvyšuje našu frustráciu. 

Poznáte príbeh o obchodníkovi s kobercami?  
Obchodník si jedného dňa všimol, že jeho najkrajší koberec má v strede hrbol. Keďže to bol drahý koberec, opatrne na neho vyšiel a pritlačil hrbol nohami. A koberec sa na tom mieste vyrovnal.  Ale hrbol sa odrazu objavil na inom mieste. 
Obchodník prišiel k novému miestu a opäť hrbol pritlačil oboma nohami. A keď sa to opakovalo znova, teraz už nahnevane prišiel a začal dupať nohami na nových miestach, kde sa hrbol objavil. Až zrazu zistil, že koberec od toľkého dupania celý zničil.
Nakoniec zodvihol roh koberca a tu z pod neho vykĺzol had, celý spokojný, že sa mu konečne podarilo vyslobodiť, odplazil sa rýchlo preč. 

Žiaden konflikt nezmizne, ak ho ukryjeme pod koberec.  Bude tam uväznený niekedy aj roky a bude tam stále číhať na nás, pohybovať sa a čerpať našu energiu a pozornosť, zatiaľ čo my budeme robiť aj iné veci.  
  
Ak sme problém zamietli pod koberec, dá nám to len dočasnú úľavu, ale z dlhodobého hľadiska sa môže zväčšovať a stať sa neriešiteľným. 

Nebolo by pre obchodníka lepšie a efektívnejšie odstrániť hrbol ešte skôr, ako zničil celý koberec? 

A čo Vy?   Máte aj Vy takého hada pod kobercom? 
Tak potom je najvyšší čas riešiť Váš problém.  Ak si s tým neviete rady, môžete sa obrátiť na mediátora.